The Harley Davidson XL 883L Sportster 883 Low is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the gas tank is an essential factor. The Harley Davidson XL 883L Sportster 883 Low features a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, offering reliable performance for your rides.
Regular maintenance is vital for maintaining your Harley Davidson XL 883L Sportster 883 Low operating reliably. Regular replacement items comprise sprockets. By using genuine parts, your XL 883L Sportster 883 Low can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 883L Sportster 883 Low Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 70.00 Nm (7,06 kgf-m or 51,34 ft.lbs) @ 3750 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Single piston |