The Triumph Speed Four is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 97.00 HP (70,45 kW)) @ 11750 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical consideration. The Triumph Speed Four is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, giving good performance for your adventures.
Routine service is important for maintaining your Triumph Speed Four running smoothly. Common service items consist of brake pads. With regular servicing, your Speed Four can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Triumph Speed Four Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70,45 kW)) @ 11750 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | 2060 mm (80,69 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |