The Ural Sportsman is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 745.00 ccm (45,23 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM, 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
When riding, the fuel system is a key aspect. The Ural Sportsman is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering consistent fuel economy during your journeys.
Routine service is crucial for keeping your Ural Sportsman in peak form. Essential service parts comprise oil filters. By using genuine parts, your Sportsman will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 745.00 ccm (45,23 cubic inches) |
| Power: | 38.88 HP (28,26 kW)) @ 5600 RPM |
| Torque: | 52.00 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 334.0 kg (732,62 pounds) |
| Length: | 2580 mm (101,09 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Optional single disk brake. |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |