The Suzuki Intruder LC 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) V2, 3 Valve type of engine.
This engine has 24.00 HP (17,41 kW)) @ 8000 RPM, 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential aspect. The Suzuki Intruder LC 250 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, offering reliable range for your adventures.
Proper upkeep is key to keep your Suzuki Intruder LC 250 in peak form. Essential service parts include sprockets. With regular servicing, your Intruder LC 250 will sustain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Suzuki Intruder LC 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 51P and the Rear Tyre size is 150/80 - 15 M/C 70P so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 24.00 HP (17,41 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 23.00 Nm (2,29 kgf-m or 16,92 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 3 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 143.0 kg (313,72 pounds) |
| Length: | 2240 mm (87,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |