The Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 46.00 HP (33,43 kW)) @ 6600 RPM, 56.95 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is an essential aspect. The Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE comes with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, providing reliable mileage on the road.
Preventative care is necessary for keeping your Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE in peak form. Essential service parts involve clutch plates. Through proper maintenance, your Nevada Classic 750 IE will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Nevada Classic 750 IE Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 46.00 HP (33,43 kW)) @ 6600 RPM |
| Torque: | 56.95 Nm (5,77 kgf-m or 41,79 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 176.0 kg (386,06 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |