The TVS XL Super HD is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 69.00 ccm (4,19 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 5000 RPM, 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 3750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical factor. The TVS XL Super HD is equipped with a 3.00 litres (0,79 gallons) fuel tank, offering good range for your rides.
Preventative care is necessary to keep your TVS XL Super HD performing at its best. Regular replacement items involve brake pads. By using genuine parts, your XL Super HD can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for TVS XL Super HD Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 16 and the Rear Tyre size is 2.50 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 69.00 ccm (4,19 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 3750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.00 litres (0,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |