The Kymco Bet and Win 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 11.26 HP (8,16 kW)) @ 8000 RPM, 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital for ensuring your Kymco Bet and Win 125 in peak form. Frequently replaced components involve spark plugs. Using quality components, your Bet and Win 125 will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Kymco Bet and Win 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.26 HP (8,16 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 138.0 kg (302,68 pounds) |
| Length: | 1950 mm (76,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |