The Dinli DL 904 Lightning is a 4 stroke, ATV bike with a 448.00 ccm (27,20 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 45.05 HP (32.9 kW, 41.20 Nm (4.2 kgf-m or 30.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an essential consideration. The Dinli DL 904 Lightning is equipped with a 12.80 litres (3,36 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, delivering optimal efficiency for your adventures.
Routine service is essential for ensuring your Dinli DL 904 Lightning performing at its best. Frequently replaced components consist of spark plugs. Through proper maintenance, your DL 904 Lightning will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 448.00 ccm (27,20 cubic inches) |
| Power: | 45.05 HP (32.9 kW |
| Torque: | 41.20 Nm (4.2 kgf-m or 30.4 ft.lbs |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.80 litres (3,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | 1789 mm (70,05 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |