The Kymco Hipster 125 is a 4 stroke, Custom bike with a 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important factor. The Kymco Hipster 125 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, ensuring excellent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is essential for ensuring your Kymco Hipster 125 in peak form. Essential service parts include spark plugs. Through proper maintenance, your Hipster 125 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.50 HP (8,36 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |