The Yamaha XJ6 Diversion ABS is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 600.00 ccm (36,43 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 76.43 HP (55,52 kW)) @ 10000 RPM, 59.70 Nm (6,07 kgf-m or 43,78 ft.lbs) @ 6100 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a key factor. The Yamaha XJ6 Diversion ABS is fitted with a 17.30 litres (4,55 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, giving efficient mileage on the road.
Proper upkeep is vital to keep your Yamaha XJ6 Diversion ABS in top condition. Regular replacement items consist of brake pads. With the right parts, your XJ6 Diversion ABS will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XJ6 Diversion ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36,43 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55,52 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 59.70 Nm (6,07 kgf-m or 43,78 ft.lbs) @ 6100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.30 litres (4,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |