The Kawasaki ER 6f ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Twin, 8 Valve type of engine.
This engine has 71.07 HP (51,64 kW)) @ 8500 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The Kawasaki ER 6f ABS is fitted with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, giving optimal fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is essential for keeping your Kawasaki ER 6f ABS running smoothly. Frequently replaced components consist of brake pads. By using genuine parts, your ER 6f ABS will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki ER 6f ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 71.07 HP (51,64 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 8 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | 2105 mm (82,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Dual semi-floating 300 mm petal discs, dual piston |
| Rear Brakes: | Single disc. Single 220 mm petal disc, single piston |