The TGB Octane 50 4T is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key to maintain your TGB Octane 50 4T running smoothly. Common service items consist of air filters. Through proper maintenance, your Octane 50 4T can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for TGB Octane 50 4T Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 3.80 HP (2,79 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 91.0 kg (199,60 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |