The Kymco Stryker 125 OFF is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8500 RPM, 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is vital to keep your Kymco Stryker 125 OFF running smoothly. Regular replacement items include fuel filters. With regular servicing, your Stryker 125 OFF can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kymco Stryker 125 OFF Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 54P and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 65P so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |