The TGB 101 R is a 4 stroke, Scooter bike with a Oil and air cooled 151.00 ccm (9,16 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.60 HP (6,27 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is an important consideration. The TGB 101 R is fitted with a 5.10 litres (1,34 gallons) fuel tank, ensuring efficient fuel economy for your adventures.
Preventative care is necessary for keeping your TGB 101 R operating reliably. Essential service parts include clutch plates. By using genuine parts, your 101 R will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for TGB 101 R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/90 - 10 and the Rear Tyre size is 120/90 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 151.00 ccm (9,16 cubic inches) |
| Power: | 8.60 HP (6,27 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.10 litres (1,34 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 84.0 kg (184,27 pounds) |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |