The Aprilia Atlantic 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 20.11 HP (14,63 kW)) @ 9600 RPM, 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential consideration. The Aprilia Atlantic 125 is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel management system, offering reliable range for your adventures.
Proper upkeep is key for ensuring your Aprilia Atlantic 125 in peak form. Common service items include brake pads. With regular servicing, your Atlantic 125 will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Aprilia Atlantic 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 13 and the Rear Tyre size is 130/70 - 13 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14,63 kW)) @ 9600 RPM |
| Torque: | 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |