The Honda CBF 250 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 21.45 HP (15,62 kW)) @ 8000 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical factor. The Honda CBF 250 is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, ensuring excellent performance for your adventures.
Scheduled maintenance is key to keep your Honda CBF 250 in peak form. Common service items comprise fuel filters. With the right parts, your CBF 250 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda CBF 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 21.45 HP (15,62 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 139.0 kg (304,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |