The Yamaha YZF1000R Thunderace is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 1002.00 ccm (60,83 cubic inches) In-line four, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 145.00 HP (105,27 kW)) @ 10000 RPM, 108.30 Nm (10,95 kgf-m or 79,50 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key aspect. The Yamaha YZF1000R Thunderace includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, ensuring efficient range for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Yamaha YZF1000R Thunderace operating reliably. Regular replacement items consist of clutch plates. Using quality components, your YZF1000R Thunderace will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha YZF1000R Thunderace Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1002.00 ccm (60,83 cubic inches) |
| Power: | 145.00 HP (105,27 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 108.30 Nm (10,95 kgf-m or 79,50 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |