The Sachs Quattrocento is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 400.00 ccm (24,29 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 26.82 HP (19,50 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an important aspect. The Sachs Quattrocento includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, ensuring good performance for your rides.
Regular maintenance is essential for ensuring your Sachs Quattrocento in peak form. Common service items include drive chains. With regular servicing, your Quattrocento can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Sachs Quattrocento Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 120/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 400.00 ccm (24,29 cubic inches) |
| Power: | 26.82 HP (19,50 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |