The Hyosung Karion 125 Citytrail is a 4 stroke, Allround bike with a 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 8.70 HP (6.4 kW, 9.60 Nm (1.0 kgf-m or 7.1 ft.lbs and a top speed of 101.0 km/h (62,49 mph)
For weekend adventures, the tank size is a critical feature. The Hyosung Karion 125 Citytrail features a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank, giving consistent efficiency for your rides.
Proper upkeep is key to keep your Hyosung Karion 125 Citytrail running smoothly. Popular maintenance parts include batteries. Using quality components, your Karion 125 Citytrail can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 8.70 HP (6.4 kW |
| Torque: | 9.60 Nm (1.0 kgf-m or 7.1 ft.lbs |
| Compression: | 9.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 101.0 km/h (62,49 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2190 mm (85,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |