The Beta RR 250M is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When out on the road, the fuel system is an essential feature. The Beta RR 250M includes a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank, ensuring reliable efficiency during your journeys.
Regular maintenance is key for keeping your Beta RR 250M performing at its best. Frequently replaced components consist of oil filters. With the right parts, your RR 250M can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Beta RR 250M Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 140/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 117.0 kg (256,61 pounds) |
| Length: | 2270 mm (88,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Floating disc ?255 mm and double-piston floating caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Disc ?240 mm and single-piston floating caliper |