The Triumph Daytona 600 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12750 RPM, 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential feature. The Triumph Daytona 600 comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, offering consistent performance during your journeys.
Proper upkeep is essential for maintaining your Triumph Daytona 600 in top condition. Common service items include drive chains. Through proper maintenance, your Daytona 600 will continue to deliver reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Triumph Daytona 600 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 12750 RPM |
| Torque: | 68.00 Nm (6,87 kgf-m or 49,95 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |