The Titan Sidewinder Custom Softail Chopper is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM, 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The Titan Sidewinder Custom Softail Chopper is equipped with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel control system, giving optimal fuel economy on the road.
Regular maintenance is vital to keep your Titan Sidewinder Custom Softail Chopper performing at its best. Popular maintenance parts consist of brake pads. With regular servicing, your Sidewinder Custom Softail Chopper can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Titan Sidewinder Custom Softail Chopper Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 19 and the Rear Tyre size is 250/40 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) |
| Power: | 112.00 HP (81,39 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 121.00 Nm (12,24 kgf-m or 88,75 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 294.8 kg (646,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |