The Bimota Disabike is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7500 RPM, 88.30 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical consideration. The Bimota Disabike includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel control system, delivering efficient efficiency on the road.
Routine service is vital for keeping your Bimota Disabike in peak form. Frequently replaced components include clutch plates. With regular servicing, your Disabike will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Bimota Disabike Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 88.30 Nm (8,96 kgf-m or 64,77 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 170.0 kg (372,93 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |