The Honda Dylan 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.54 HP (9,85 kW)) @ 9000 RPM, 11.30 Nm (1,19 kgf-m or 8,26 ft.lbs) @ 7250 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key aspect. The Honda Dylan 125 is equipped with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, giving reliable efficiency for your rides.
Routine service is important for keeping your Honda Dylan 125 running smoothly. Common service items comprise brake pads. With regular servicing, your Dylan 125 will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 13.54 HP (9,85 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.30 Nm (1,19 kgf-m or 8,26 ft.lbs) @ 7250 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |