The Moto Guzzi 1200 Sport ABS is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 93.87 HP (68,16 kW)) @ 7800 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential consideration. The Moto Guzzi 1200 Sport ABS is equipped with a 23.00 litres (6,05 gallons) fuel tank and features a OHV fuel injection system, delivering excellent efficiency during your journeys.
Regular maintenance is crucial to keep your Moto Guzzi 1200 Sport ABS in top condition. Regular replacement items involve drive chains. By using genuine parts, your 1200 Sport ABS can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi 1200 Sport ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (69,88 cubic inches) |
| Power: | 93.87 HP (68,16 kW)) @ 7800 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 23.00 litres (6,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 229.0 kg (502,38 pounds) |
| Length: | 2195 mm (85,97 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS. Two channels anti-block system. |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS. Two channels anti-block system. |