The MuZ 660 Skorpion Replica is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6250 RPM, 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital to maintain your MuZ 660 Skorpion Replica operating reliably. Regular replacement items consist of brake pads. With the right parts, your 660 Skorpion Replica will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |