The Gilera Apache 125 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 29.30 HP (21,29 kW)) @ 9900 RPM, 18.50 Nm (1,89 kgf-m or 13,53 ft.lbs) @ 8250 RPM and a top speed of 143.0 km/h (88,46 mph)
For daily commuting, the tank size is an important feature. The Gilera Apache 125 is equipped with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, providing excellent mileage for your rides.
Regular maintenance is vital to maintain your Gilera Apache 125 in top condition. Essential service parts consist of clutch plates. Using quality components, your Apache 125 will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Gilera Apache 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 18 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 29.30 HP (21,29 kW)) @ 9900 RPM |
| Torque: | 18.50 Nm (1,89 kgf-m or 13,53 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 143.0 km/h (88,46 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1991 |
| Weight: | 132.0 kg (289,55 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |