The Honda CB 400 Super Four is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 399.00 ccm (24,23 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 11000 RPM, 38.00 Nm (3,88 kgf-m or 27,86 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important consideration. The Honda CB 400 Super Four comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, giving excellent mileage during your journeys.
Proper upkeep is essential for keeping your Honda CB 400 Super Four running smoothly. Regular replacement items include spark plugs. Through proper maintenance, your CB 400 Super Four will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda CB 400 Super Four Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 55W and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 69W so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24,23 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 38.00 Nm (3,88 kgf-m or 27,86 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |