The Benelli Tornado Tre 900 LE is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 898.00 ccm (54,53 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 140.80 HP (102,29 kW)) @ 11500 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key consideration. The Benelli Tornado Tre 900 LE features a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, offering reliable mileage for your adventures.
Routine service is crucial to maintain your Benelli Tornado Tre 900 LE in top condition. Essential service parts comprise spark plugs. With the right parts, your Tornado Tre 900 LE can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Benelli Tornado Tre 900 LE Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54,53 cubic inches) |
| Power: | 140.80 HP (102,29 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |