The Kawasaki VN 800 Vulcan is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 805.00 ccm (48,87 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM, 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 3300 RPM and a top speed of 170.0 km/h (105,07 mph)
When riding, the gas tank is a critical aspect. The Kawasaki VN 800 Vulcan includes a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, delivering efficient mileage on the road.
Preventative care is key to keep your Kawasaki VN 800 Vulcan performing at its best. Popular maintenance parts include drive chains. By using genuine parts, your VN 800 Vulcan will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (48,87 cubic inches) |
| Power: | 55.00 HP (39,90 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 64.00 Nm (6,47 kgf-m or 46,96 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 170.0 km/h (105,07 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 232.0 kg (508,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |