The Suzuki 250 SB is a 4 stroke, Sport bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 28.16 HP (20.6 kW, 25.00 Nm (2.5 kgf-m or 18.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential feature. The Suzuki 250 SB is fitted with a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, giving good fuel economy on the road.
Routine service is important to maintain your Suzuki 250 SB in top condition. Frequently replaced components include batteries. Using quality components, your 250 SB will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 28.16 HP (20.6 kW |
| Torque: | 25.00 Nm (2.5 kgf-m or 18.4 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |