The Hyosung XRX 125 Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.06 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM, 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 8000 RPM and a top speed of 106.0 km/h (65,57 mph)
When out on the road, the fuel system is a key aspect. The Hyosung XRX 125 Supermoto includes a 7.10 litres (1,87 gallons) fuel tank, offering consistent mileage for your rides.
Routine service is vital for maintaining your Hyosung XRX 125 Supermoto in peak form. Frequently replaced components consist of sprockets. By using genuine parts, your XRX 125 Supermoto can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 10.06 HP (7,26 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | 10.90 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 106.0 km/h (65,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.10 litres (1,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 123.0 kg (269,84 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |