The PGO G MAX 250LQ is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.10 ccm (15,12 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.10 HP (13,13 kW)) @ 7000 RPM, 19.30 Nm (1,99 kgf-m or 14,13 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important consideration. The PGO G MAX 250LQ is equipped with a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank, giving optimal mileage for your adventures.
Regular maintenance is necessary to keep your PGO G MAX 250LQ running smoothly. Popular maintenance parts involve clutch plates. Using quality components, your G MAX 250LQ will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for PGO G MAX 250LQ Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.10 ccm (15,12 cubic inches) |
| Power: | 18.10 HP (13,13 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 19.30 Nm (1,99 kgf-m or 14,13 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1855 mm (72,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |