The Kymco 125 Crusier is a 4 stroke, Custom bike with a Oil and air cooled 124.20 ccm (7,54 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.53 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important factor. The Kymco 125 Crusier features a fuel tank and features a OHC fuel injection system, providing excellent mileage for your rides.
Regular maintenance is important for ensuring your Kymco 125 Crusier operating reliably. Common service items consist of fuel filters. Through proper maintenance, your 125 Crusier will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kymco 125 Crusier Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7,54 cubic inches) |
| Power: | 11.53 HP (8,36 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | 2183 mm (85,47 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |