The Daelim VS 125 Evolution is a 4 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.30 HP (8,96 kW)) @ 9100 RPM, 10.20 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 102.0 km/h (63,08 mph)
For longer journeys, the fuel system is an important consideration. The Daelim VS 125 Evolution features a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, providing efficient efficiency during your journeys.
Preventative care is necessary to keep your Daelim VS 125 Evolution running smoothly. Frequently replaced components involve clutch plates. By using genuine parts, your VS 125 Evolution will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Daelim VS 125 Evolution Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 110/90 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.30 HP (8,96 kW)) @ 9100 RPM |
| Torque: | 10.20 Nm (1,00 kgf-m or 7,46 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 102.0 km/h (63,08 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |