The Enfield Bullet Electra 5S is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5000 RPM, 31.97 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For weekend adventures, the tank size is an essential aspect. The Enfield Bullet Electra 5S comes with a fuel tank and features a OHV fuel injection system, giving efficient mileage for your rides.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Enfield Bullet Electra 5S in peak form. Essential service parts include sprockets. Through proper maintenance, your Bullet Electra 5S can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for Enfield Bullet Electra 5S Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25 - 19 and the Rear Tyre size is 3.25 - 19 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 31.97 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |