The Cagiva Planet 125 is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9500 RPM, 17.00 Nm (1,69 kgf-m or 12,44 ft.lbs) @ 9200 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Cagiva Planet 125 running smoothly. Popular maintenance parts consist of oil filters. Using quality components, your Planet 125 will keep providing excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 17.00 Nm (1,69 kgf-m or 12,44 ft.lbs) @ 9200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |