The Honda Hornet 250 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 40.00 HP (29,05 kW)) @ 14000 RPM, 24.00 Nm (2,39 kgf-m or 17,61 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical consideration. The Honda Hornet 250 includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, ensuring excellent range on the road.
Proper upkeep is key for ensuring your Honda Hornet 250 in top condition. Frequently replaced components include sprockets. By using genuine parts, your Hornet 250 can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Honda Hornet 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - ZR16 61W and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 73W so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 40.00 HP (29,05 kW)) @ 14000 RPM |
| Torque: | 24.00 Nm (2,39 kgf-m or 17,61 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 151.0 kg (331,24 pounds) |
| Length: | 2045 mm (80,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |