The Beta MINICROSS R 10 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
When out on the road, the gas tank is an important aspect. The Beta MINICROSS R 10 includes a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank, offering reliable range for your adventures.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Beta MINICROSS R 10 performing at its best. Frequently replaced components include fuel filters. Through proper maintenance, your MINICROSS R 10 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Beta MINICROSS R 10 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 10 and the Rear Tyre size is 2.50 - 10 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 37.5 kg (82,29 pounds) |
| Length: | 1290 mm (50,55 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanical drive drum ?66 mm |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanical drive drum ?90 mm |