The Buell Lightning XB12S is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 6800 RPM, 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical consideration. The Buell Lightning XB12S is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel delivery system, delivering good performance on the road.
Regular maintenance is necessary for keeping your Buell Lightning XB12S running smoothly. Common service items involve spark plugs. With the right parts, your Lightning XB12S will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Buell Lightning XB12S Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 6800 RPM |
| Torque: | 113.90 Nm (11,54 kgf-m or 83,58 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 179.2 kg (393,03 pounds) |
| Length: | 1935 mm (75,82 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ZTL? type brake, 6-piston, fixed caliper, single-sided, inside out, stainless steel, fl |
| Rear Brakes: | Single disc. stainless steel, single piston, floating caliper, fixed rotor |