The Triumph T595 Daytona is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three, 3 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 130.00 HP (94.9 kW, 100.00 Nm (10.2 kgf-m or 73.8 ft.lbs and a top speed of 260.0 km/h (160,79 mph)
Proper upkeep is crucial for keeping your Triumph T595 Daytona running smoothly. Popular maintenance parts include batteries. By using genuine parts, your T595 Daytona can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 130.00 HP (94.9 kW |
| Torque: | 100.00 Nm (10.2 kgf-m or 73.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 3 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 260.0 km/h (160,79 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |