The Triumph Speed Triple is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 955.00 ccm (57,98 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9100 RPM, 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5100 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key consideration. The Triumph Speed Triple features a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, providing excellent mileage during your journeys.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Triumph Speed Triple performing at its best. Essential service parts comprise clutch plates. Through proper maintenance, your Speed Triple will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 955.00 ccm (57,98 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9100 RPM |
| Torque: | 100.00 Nm (10,15 kgf-m or 73,43 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 189.0 kg (414,62 pounds) |
| Length: | 2115 mm (82,88 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |