The Ducati 749 R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 749.00 ccm (45,47 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 121.00 HP (87,86 kW)) @ 9500 RPM, 86.00 Nm (8,76 kgf-m or 63,08 ft.lbs) @ 8250 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key factor. The Ducati 749 R includes a 18.30 litres (4,81 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel control system, giving optimal performance on the road.
Routine service is necessary for maintaining your Ducati 749 R in top condition. Essential service parts involve brake pads. With the right parts, your 749 R can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati 749 R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45,47 cubic inches) |
| Power: | 121.00 HP (87,86 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 86.00 Nm (8,76 kgf-m or 63,08 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | 12.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.30 litres (4,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 183.5 kg (402,48 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |