The Bimota DB3 Mantra is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7000 RPM, 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 5700 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is essential to keep your Bimota DB3 Mantra in peak form. Popular maintenance parts involve brake pads. With the right parts, your DB3 Mantra will sustain great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 80.00 HP (58,11 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 92.00 Nm (9,35 kgf-m or 67,56 ft.lbs) @ 5700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 172.0 kg (377,30 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | Single disc |