The Ducati ST4S ABS is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 117.00 HP (84,97 kW)) @ 8750 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential consideration. The Ducati ST4S ABS features a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel management system, ensuring good fuel economy for your rides.
Routine service is crucial for maintaining your Ducati ST4S ABS operating reliably. Essential service parts include brake pads. By using genuine parts, your ST4S ABS can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati ST4S ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 117.00 HP (84,97 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 217.0 kg (476,01 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |