The Moto Guzzi Griso 1100 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 86.89 HP (63,08 kW)) @ 7600 RPM, 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 6400 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important feature. The Moto Guzzi Griso 1100 is equipped with a 17.20 litres (4,52 gallons) fuel tank and employs a OHV fuel delivery system, providing excellent range for your rides.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Moto Guzzi Griso 1100 operating reliably. Essential service parts comprise clutch plates. With regular servicing, your Griso 1100 can keep delivering dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Moto Guzzi Griso 1100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 86.89 HP (63,08 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 89.00 Nm (9,05 kgf-m or 65,27 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.20 litres (4,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 227.0 kg (497,90 pounds) |
| Length: | 2260 mm (88,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Stainless steel floating discs and two calipers with four opposed pistons |
| Rear Brakes: | Single disc. Single ? 282 mm stainless steel fixed disc and floating caliper with two parallel pisto |