The Cagiva River 500 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 498.00 ccm (30,24 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 6000 RPM, 44.00 Nm (4,48 kgf-m or 32,34 ft.lbs) @ 4750 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is vital to keep your Cagiva River 500 in peak form. Regular replacement items involve drive chains. Using quality components, your River 500 will keep providing strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 498.00 ccm (30,24 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 44.00 Nm (4,48 kgf-m or 32,34 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 160.0 kg (350,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |