The KTM 690 Supermoto is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 653.70 ccm (39,69 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 63.02 HP (45,77 kW)) @ 7500 RPM, 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 6550 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential consideration. The KTM 690 Supermoto is fitted with a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel injection system, delivering excellent performance for your rides.
Proper upkeep is essential to keep your KTM 690 Supermoto performing at its best. Popular maintenance parts comprise sprockets. By using genuine parts, your 690 Supermoto will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for KTM 690 Supermoto Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 653.70 ccm (39,69 cubic inches) |
| Power: | 63.02 HP (45,77 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 6550 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 152.0 kg (333,42 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |