The Veli VL 150 GY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM, 8.80 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
When riding, the fuel capacity is an important factor. The Veli VL 150 GY includes a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, offering efficient mileage for your adventures.
Preventative care is crucial to maintain your Veli VL 150 GY performing at its best. Frequently replaced components include clutch plates. By using genuine parts, your VL 150 GY can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 8.80 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |