The Diamo Cruiser V Twin 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 16.30 HP (11,84 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 125.0 km/h (77,31 mph)
When riding, the fuel capacity is a key aspect. The Diamo Cruiser V Twin 250 features a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, delivering reliable efficiency during your journeys.
Preventative care is vital to maintain your Diamo Cruiser V Twin 250 in peak form. Popular maintenance parts involve clutch plates. Through proper maintenance, your Cruiser V Twin 250 can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Diamo Cruiser V Twin 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 18 and the Rear Tyre size is 5.00 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 16.30 HP (11,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 125.0 km/h (77,31 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 137.0 kg (300,49 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |